Cumaru
 

Cumaru to potoczna nazwa drzewa z gatunku Dipteryx odorata. Rośnie ono w rejonie Ameryki Środkowej oraz w północnej części Ameryki Południowej, osiągając wysokość od 40-50 m., przy średnicy pnia wynoszącej 1-1,5 m.

Cumaru jest pięknym drewnem o ciekawym rysunku. Odznacza się wysoką twardością, niezwykłą gęstością, wytrzymałością i stabilnością. Dzięki dużej oleistości deski tarasowe Cumaru są wyjątkowo odporne na ścieranie, butwienie, atak owadów, grzybów oraz na czynniki atmosferyczne.


Cumaru to gatunek drewna egzotycznego w kolorze jasnobrązowym, do brązowego z dodatkiem mahoniowego.
Czasem żółto-brązowe a nawet czerwonawo-brązowe drewno z żółto-czerwonymi żyłkami. Pod wpływem działania czynników atmosferycznych, promieniowania słonecznego i księżycowego, zanieczyszczenia atmosferycznego, pyłów roślin pogłębia kolor do mahoniowego, ciemno-brązowego i patynuje na kolor brązowo-szary. Kolor drewna Cumaru ma tendencję do rozjaśniania się pod wpływem światła słonecznego. Cumaru charakteryzuje się ciemnym i bogatym usłojeniem. Posiada bardzo wysoką odporonością na działanie warunków atmosferycznych.
Drewno gatunku Cumaru jest gęste i ciężkie. Stosowane jest na tarasach drewnianych, a także wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża twardość oraz odporność materiału. Nie tylko drewno Cumaru jest wykorzystywane w budownictwie czy przemyśle - równie cennym składnikiem drzewa są jego nasiona, nazywane „Fasolą tonko” (ang. „Tonka beans”). Są one wykorzystywane głównie w przemyśle kosmetycznym - ze względu na swój zapach stanowią cenny składnik perfum, a ich zapach przypomina m.in. wanilię, migdały, goździki czy cynamon. Coraz częściej też stanowią też oryginalną przyprawę, wykorzystywaną w najlepszych restauracjach na całym świecie.

Ciekawą cecha, wyróżniającą to drewno wśród innych gatunków egzotycznych, jest dobrze wyczuwalny zapach wanilii.  Ze względu na wyjątkową gęstość drewna Cumaru, podczas tej czynności wymagane będą mocne ostrza oraz odpowiedniej klasy narzędzia. Jeśli mocujemy deski do legarów za pomocą wkrętów, warto pamiętać o wcześniejszym nawierceniu małych otworów. Pozwoli to uniknąć możliwych odprysków czy pęknięć.

 Najczęściej spotykane wymiary desek cumaru

21x145 mm

Długości 2140-4570 mm