Podłogowe panele laminowane to nowoczesny, zdrowy i ekologiczny materiał drewnopochodny, zastępujący tradycyjne pokrycie jak podłogi drewniane. Wykonywane są najczęściej z tzw. płyty HDF o dużej gęstości. Płyta pokryta jest warstwą dekoracyjną, która nadaje panelom wygląd naturalnego drewna, warstwa ta jest pokryta specjalnym materiałem chroniącym panele przed ścieraniem. Spód zabezpieczany jest specjalnym filmem przeciwprężnym, który niweluje naprężenia oraz zabezpiecza panele przed wilgocią. Ogromna różnorodność dokerów stosowanych do produkcji paneli pozwala wybrać dowolny wzór i kolor podłogi imitującej drewno lub kamień, który często nie występuje naturalnie w przyrodzie, bądź występuje bardzo rzadko. W przeciwieństwie do podłóg z naturalnego drewna cena panela nie jest uzależniona od rodzaju dekoru, a jedynie od jakości panela i klasy ścieralności. Pomijając walory dekoracyjne bardzo ważną kwestią pozostaje klasa ścieralności, pozwala nam odpowiednio dopasować panel do pomieszczenia. To parametr który bezpośrednio wpływa na trwałość wybranego dekoru. Im wyższa jest klasa ścieralności tym wyższa pozostaje odporność i trwałość. Choć prawdziwe drewno ma swoich zwolenników, to panele laminowane cieszą się coraz większą popularnością. Nie dzieje się tak bez przyczyny. Oto najważniejsze powody dla których warto wybrać panele laminowane.

 1. W przypadku paneli laminowanych wzory i kolory ogranicza jedynie wyobraźnia producenta. Do wyboru są ogromnej ilości gatunków drewna, wzory, tekstury, struktury powierzchni, barwy. Klient ma do dyspozycji bogatą ofertę, która pozwala mu dobrać dekor idealny do swoich potrzeb i oczekiwań.
 

2. Atrakcyjne cena to jedna z bardziej istotnych zalet dla przeciętnego klienta – m2 podłogi wykonanej z paneli laminowanych potrafi być kilka razy tańszy niż m2 podłogi drewnianej.


3. W porównaniu do podłóg klejonych lub przybijanych montaż paneli jest błyskawiczny. Zasady prawidłowego układania są dosyć proste i wyczytamy je w każdej instrukcji znajdującej się w paczce z panelami. Z podstawowymi umiejętnościami technicznymi z układaniem powinien poradzić sobie praktycznie każdy. Wiąże się to z oszczędnością pieniędzy za montaż oraz stosunkowo krótkim czasem układania.


4. Nowoczesne panele laminowane o wysokiej klasie użyteczności dorównują konkurencyjnym pokryciom podłogowym: są odporne na ścieranie, uszkodzenia, plamy i odbarwienia.


5. Czyszczenie paneli laminowanych jest bardzo proste. Zazwyczaj wystarczy tylko regularne odkurzanie oraz przetarcie raz na jakiś czas wilgotnym mopem. Aby dodatkowo zabezpieczyć podłogę i zwiększyć jej żywotność można wykorzystać specjalne środki czystości do paneli polecane przez producenta.