Drewno Ipe/Lapacho

Drzewo ipe występuje głównie na terenach Ameryki Południowej. Osiąga wysokość do 35 m a jego pień może mieć do 20 m wysokości i 1,5 m średnicy. Jest wiecznie zielonym drzewem o charakterystycznych różowych kwiatach. Spotyka się różne nazwy tego drzewa takie jak: Lapacho, Negro, Tabejo, Pau Rosso, Pau Darco. Od setek lat rdzenni Indianie z Argentyny, Brazylii, Boliwii czy Paragwaju uzyskiwali z tego drzewa herbatę o wyjątkowym działaniu leczniczym., dlatego też często Lapacho kojarzone jest z "drzewem życia ".

Ipe/Lapacho zwane często "Diamentowym Orzechem " jest drzewem dość kolorowym - barwa jego to odcienie żółci, oliwkowej zieleni, czerwieni, ciemnego brązu i czerni. Z uwagi na naturalną obecność substancji tłuszczowych w strukturze drewna osiąga ono bardzo wysoką stabilność i twardość. Lapacho nie obawia się wody. Można śmiało powiedzieć, że lepiej zachowuje się w środowisku wilgotnym niż suchym.

W silnie nasłonecznionych miejscach może wysychać zmniejszając swoje wymiary - w takich przypadkach podczas silnych upałów zaleca się podlewać deski tarasowe wodą. Bardzo wysoka odporność na działanie wody słodkiej  i słonej powoduje, że wykonywanie dodatkowego zabezpieczenia olejem nie jest konieczne. Ipe jest tak twarde i ciężkie, że tonie w wodzie. Z uwagi na swoje właściwości jest jednym z najbardziej atrakcyjnych gatunków drzewa nadających się do zastosowań zewnętrznych takich jak właśnie tarasy drewniane.