Drewno Merbau 
 

Drzewo merbau wystepuje w klimacie równikowym, wybitnie wilgotnym, przede wszystkim w lasach tropikalnych Oceanii i południowo-wschodniej Azji. Rośliny te dorastają do 40m wysokości przy średnicy pnia 0,7 - 1,5m. Drewno marbau posiada strukturę rozpierzchłonaczyniową - duże naczynia rozmieszczone są głównie w zgrupowaniach po 2-3, widoczne gołym okiem. Słoje są słabo rozróżnialne lub niewidoczne.


Świeżo przetarte drewno ma barwę żółtobrązową ale pod wpływem światła i tlenu szybko i intensywnie ciemnieje stając sie ciemnobrązowe. Merbau to drewno bardzo ciężkie (klasa I) - gęśtość w stanie powietrzno-suchym wynosi około 860 kg/m3. Merbau jest jednym z najbardziej stabilnych wymiarowo rodzajów drewna - zachowuje się podobnie jak drewno teakowe. Ciemna barwa powierzchni skutecznie maskuje zabrudzenia, podkreśla dostojność i elegancję otoczenia. 

Charakteryzuje się także wysoką wytrzymałością na ściskanie wzdłuż włókien, twardością i odpornością na nasycanie środkami ochrony drewna.  Drewno posiada wysoką zawartość związków niestrukturalnych. Merbau stosuje się do wyrobu rękojeści, kolb i łoża broni palnej, instrumentów muzycznych, pali falochronów, podkładów kolejowych, w budownictwie drewno to jest szczególnie predystynowane do wyrobu ekskluzywnych podłóg i tarasów w domach prywatnych i miejscach użyteczności publicznej.