Garapa

Garapa (Apuleia leiocarpa) to egzotyczne drewno liściaste występujące w lasach Amazonii, Południowej Brazylii i wybrzeża Oceanu Atlantyckiego. Występujący w bardzo bogatej palecie kolorystycznej od odcieni beżu, poprzez beże ze złotym połyskiem, pomarańcze i szlachetne brązy. Właśnie z tego powodu funkcjonuje dość powszechne określenie tego gatunku drewna – goldenwood.

Należy zwrócić uwagę na zawartość krzemionki w drewnie powodującą odbarwienia lub korozję sąsiadujących materiałów.
Kolor drewna określić można jako żółto-brązowy, który z biegiem lat ciemnieje, dochodząc do odcieni miodowego oraz złotego. Stąd często drewno Garapa nazywane jest również „złotym drewnem” (ang. goldenwood). Naturalny kolor drewna jest szczególnie ceniony, stąd zaleca się minimalną jego konserwację. Dzięki temu, drewno w swoich naturalnych kolorach wytrzyma na tarasie nawet dwadzieścia pięć lat.

Gatunek ten jest wyjątkowo twardy oraz odporny na wodę oraz warunki atmosferyczne, a także gnicie czy pasożyty. Wyjątkowe właściwości sprawiają, że w testach drewno otrzymało najwyższą klasę odporności na ogień. Garapa jest twardsza niż Klon oraz prawie dwa razy twardsza niż Dąb. Twardość ta ma znaczenie praktyczne – deska na tarasie będzie bardzo sztywna i nie będzie „odbijać” gdy będziemy po niej chodzić. Gatunek ten charakteryzuje się zróżnicowaną strukturą i kolorystyką w obrębie tego samego gatunku, a nawet partii gotowego materiału.
Wymaga nawiercania przy montażu desek.

Najczęściej spotykane wymiary desek garapa

21x145x2130-6100 mm
25x145x1830-6096 mm