Ipe (Lapacho)

Drzewo ipe występuje głównie na terenach Ameryki Południowej. Osiąga wysokość do 35 m. a jego pień może mieć do 20 m. wysokości i 1,5 m. średnicy. jest wiecznie zielonym drzewem o charakterystycznych różowych kwiatach. Spotyka się różne nazwy tego drzewa takie jak: Lapacho, Negro, Tabejo, Pau Rosso, Pau Darco. Od setek lat rdzenni Indianiez Argentyny, Brazylii, Boliwii czy Paragwaju uzyskiwali z tego drzewa herbatę o wyjątkowym działaniu leczniczym., dlatego też często Lapacho kojarzone jest z "drzewem życia ".

Ipe/Lapacho zwane często "Diamentowym Orzechem " jest drzewem dość kolorowym - barwa jego to odcienie żółci, oliwkowej zieleni, czerwieni, ciemnego brązu i czerni. Z uwagi na naturalną obecność substancji tłuszczowych w strukturze drewna osiąga ono bardzo wysoką stabilność i twardość. Lapacho nie obawia się wody. Można śmiało powiedzieć,że lepiej zachowuje się w środowisku wilgotnym niż suchym. W silnie nasłonecznionych miejscach może wysychać zmniejszając swoje wymiary - w takich przypadkach podczas silnych upałów zaleca się podlewać deski tarasowe wodą.

Bardzo wysoka odporność na działanie wody słodkiej i słonej powoduje,że wykonywanie dodatkowego zabezpieczenia olejem nie jest konieczne. Ipe jest tak twarde i ciężkie, że tonie w wodzie. Z uwagi na swoje właściwości jest jednym z najbardziej atrakcyjnych gatunków drzewa nadających się do zastosowań zewnętrznych takich jak właśnie tarasy drewniane.
 

Najczęściej spotykane wymiary desek ipe

21x145 mm
22x120 mmm
Długości 1850-3350 mm

Deski Ipe występują w różnych odcieniach brązu - od jasnobeżowego do ciemnnobrązowego